Jeśli chcesz ciekawie i przyjemnie spędzić czas z rodziną, a przy okazji pokazać jak żyją foki, jest to miejsce idealne dla każdego na spędzenie wolnego czasu. Fokarium jest częścią placówki, naukowo badawczej Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego Znajduje się na Helu przy Bulwarze Nadmorskim przy ulicy Morskiej 2. Fokarium otwarte jest codziennie w godzinach od 9 do godziny 15.30.
Atrakcje
W fokarium na Helu będziemy mogli zobaczyć na żywo życie fok. Zwiedzimy akweny wodne, w których możemy obserwować, jak sobie żyją w naturalnym środowisku. Występują tam trzy gatunki foczek:
- Foka Szara,
- Foka Obrączkowana,
- Foka Pospolita.
Oprócz samego oglądania fok możemy zobaczyć ich treningi ze specjalnymi trenerami, czy karmienie, jeśli trafimy na porę karmienia. Fokarium pełni także inne ważne cechy nie tylko rozrywkowe:
- Dzięki tej placówce chronione są gatunki fok przed wyginięciem.
- Placówka prowadzi wyspecjalizowane kursy.
- Próba ratowania lokalnego ekosystemu za pomocą wprowadzenia go do specjalnych akwenów.
- Badania nad fokami i innymi ssakami morskimi zamieszkującymi te rejony.
- Edukacja na temat ekologii naszego rodzimego Morza Bałtyckiego.
- Rozbrajanie wybrzeża helskiego z wszelakich pozostałości militarnych II Wojny Światowej.
Jeśli chcemy, możemy wrzucić monety, do specjalnej skarbonki na terenie fokarium. Skarbonka ta jest poświęcona foce Krystynie, która była mieszkańcem tego fokarium w czasach 1998-2001. Znana była z ucieczki z fokarium, swobodnym chodzeniu po Helu. Bardzo lubiła kontakt z ludźmi, niestety w pewnym momencie musiała mieć poważny zabieg, gdyż połknęła bardzo dużą ilość monet. I miała przez to problemy ze zdrowiem. Posiadają także własną stronę internetową: https://fokarium.pl, na której znajdziemy wiele ciekawych i interesujących nas informacji dotyczących właśnie tego o to fokarium.
Cennik
Bilety za wejście do fokarium to koszt 5 złotych za osobę. Natomiast jeśli chcemy zobaczyć wystawę zatytułowaną „Ssaki naszego morza” dopłata wynosi 1 złotych.
Ciekawostki i atrakcje regionu
W regionie poza samym fokarium możemy odwiedzić parę ciekawych miejsc:
- Muzeum Obrony Wybrzeża Stowarzyszenia – muzeum zamieszczone jest na Helu i otwarto je w maju 2015 roku. Powstało ono dzięki sekcji „Zabytków Militarnych”, Stowarzyszeniu Przyjaciół Helu oraz dzięki pomocy burmistrza i władz wybrzeża helskiego.
- Latarnia Morska zlokalizowana jest na wybrzeżu, helskim jest to wieża, zbudowana z czerwonej licowej cegły, która zwęża się, im bardziej zwiększa się wysokość. Na samej górze zwieńczona jest dachem w kształcie stożka, gdzie znajduje się antena radiowa. Latarnia mierzy 41 i pół metra wysokości i posiada taras widokowy znajdujący się na 39 metrze. Oświetla ją specjalna żarówka o mocy 1000 W, która obraca się automatycznie o 45 stopni, jeśli zostanie przepalona, aby mogła uruchomić się żarówka zapasowa.
- Dom Morświna w Helu jest to muzeum, którego otwarcie nastąpiło w 2015 roku i poświęcone jest morświnom mieszkającym w Morzu Bałtyckim. Możemy tam zobaczyć specjalne tablice i gabloty ukazujące informacje o morświnach oraz jakie zagrożenia i problemy je dotykają.
- Muzeum Rybołówstwa w Helu – siedziba znajduje się w przejętym po ewangelickim kościele Piotra i Pawła. Budynek ten znajduje się w centrum miasta, bardzo blisko portu, a od 1972 roku znajduje się w posiadaniu Centralnego Muzeum Morskiego.
- Rejsy wycieczkowe wybrzeże oferuje wiele ciekawych rejsów wodnych np. wokół wybrzeża. Możemy wypłynąć starym kutrem do łowienia ryb, aby podziwiać widoki. Możemy też podziwiać piękne krajobrazy, a przy okazji posłuchać wielu ciekawych informacji na temat Helu. Istnieje też możliwość zanurkowania z wyspecjalizowanymi nurkami.