Rezygnacja z wyjazdu to przykra sprawa. Jednak czasem w życiu nie zawsze układa się tak, jak sobie to zaplanujemy. Zdarzają się takie sytuacje, że pomimo starannie zaplanowanego wyjazdu pojawia się konieczność rezygnacji. Pewnych zdarzeń losowych nikt nie jest w stanie przewidzieć – choroba, sprawy rodzinne czy problemy finansowe. Dlatego przed takimi okolicznościami warto się w jakiś sposób zabezpieczyć.
Czy można dokonać rezygnacji z wyjazdu?
Czy można dokonać rezygnacja z wyjazdu? Tak, ale pod pewnymi warunkami. Ważne jest, aby dokładnie zapoznać się z warunkami rezygnacji z wyjazdu, które ma organizator. Zgodnie z przepisami podróżny ma prawo odstąpić od umowy w imprezie turystycznej przed jej wyjazdem. Jednak zgodnie z tymi przepisami, podróżny może również zostać zobowiązany do zapłaty uzasadnionej opłaty na rzecz organizatora z powodu rezygnacji. Dzieje się tak, dlatego, że organizatorzy ponoszą pewne koszty, które są niemożliwe do odzyskania.
Chcesz wiedzieć więcej? Śledź informacje z naszej strony.
Rezygnacja z wyjazdu? Jak się zabezpieczyć?
Jak się zabezpieczyć? O tym trzeba pamiętać:
- Po pierwsze – aby zminimalizować straty z powodu rezygnacji można wykupić odpowiednie ubezpieczenie. Towarzystwa ubezpieczeniowe mają w swoich ofertach takie produkty, które pozwolą pokryć sumę potrąconą w razie rezygnacji z usług.
- Po drugie – w zależności od warunków umowy, uczestnik może na przykład znaleźć kogoś na swoje miejsce i przekazać swoje uprawnienia. Zazwyczaj taka ,,podmiana” jest rozpatrywana pozytywnie.
- Po trzecie – należy pamiętać, że jeśli w umowie nie ma zapisów dotyczących opłat za odstąpienie od umowy, to zgodnie z przepisami organizator może zażądać opłaty za rezygnację z wyjazdu. Warto również zapoznać się z Ustawą o usługach turystycznych.