Sprawdzony przewoźnik to klucz do naszego spokoju. Najczęściej wybieranym środkiem transportu dzieci i młodzieży jest autokar. Współpraca z firmą przewozową posiadającą odpowiednie zezwolenia, sprawdzone i nowoczesne pojazdy oraz doświadczonych pracowników to sposób na uniknięcie wielu zagrożeń drogowych.
Warunki techniczne, jakie powinien spełniać autokar i przewoźnik
Pierwszym dokumentem do weryfikacji jest posiadanie licencji na przewóz osób. Oprócz tego kierowca powinien posiadać certyfikat kompetencji zawodowych. Ponadto, kierujący autokarem jest obowiązany mieć przy sobie i okazywać na żądanie: prawo jazdy kat D, dowód rejestracyjny pojazdu, dokument potwierdzający ubezpieczenie OC, inne dokumenty wynikające z ustawy o transporcie drogowym.
„Przewóz osób może odbywać się tylko pojazdem do tego przeznaczonym lub przystosowanym, a liczba przewożonych osób nie może przekraczać liczby miejsc określonych w dowodzie rejestracyjnym” – ten przepis prawa o ruchu drogowym powinien stać się dla organizatora podstawową zasadą. Zamówiony autokar powinien być przystosowany do przewozu żądanej liczby osób tak, aby nie nastąpiło przekroczenie dopuszczalnej liczby miejsc siedzących podanej w dowodzie rejestracyjnym pojazdu.
Organizator wypoczynku powinien uzyskać gwarancję przewoźnika, że autokar jest sprawny i bezpieczny. Każdy pojazd przewożący dzieci i młodzież musi posiadać aktualne badania techniczne, które w przypadku autokaru przeprowadza się przed upływem roku od dnia pierwszej rejestracji, a następnie co 6 miesięcy.
Ponadto autokar powinien posiadać:
- wyjścia awaryjne (oznaczone), do których dostęp nie powinien być utrudniony,
- dwie gaśnice, z których jedna powinna być umieszczona możliwie blisko kierowcy, a druga wewnątrz autobusu, w miejscu dostępnym w razie potrzeby jej użycia,
- apteczkę doraźnej pomocy,
- nagłośnienie z mikrofonem,
- sprawny system ogrzewania w okresie jesienno-zimowym oraz klimatyzację w okresie letnim,
- powinien też być wyposażony w pasy bezpieczeństwa dla pasażerów, a jeżeli tak jest, należy bezwzględnie przestrzegać ich stosowania.
Zgodnie z przepisami, przewoźnik i pojazd przewożący zorganizowaną grupę dzieci lub młodzieży w wieku do 18 lat musi być oznaczony z przodu i z tyłu kwadratowymi tablicami barwy żółtej z symbolem dzieci barwy czarnej.
Dodatkowa kontrola policyjna autokaru
Bezpieczeństwo dzieci jest najważniejsze – dlatego przewoźnik oraz organizatorzy letnich i zimowych wyjazdów młodzieży najczęściej zlecają przewoźnikom dodatkowe (poza wspomnianymi już obowiązkowymi badaniami technicznymi pojazdu) kontrole stanu technicznego przez policję. Ze względów organizacyjnych wszystkie procedury przeprowadzane są przed wyjazdem. Pozwala to uniknąć opóźnień związanych z dodatkowymi kontrolami.
Badania pojazdu odbywają się w umownie wyznaczonym przez policję punkcie w danym mieście (służby – ze względu na mnogość zgłoszeń – nie przyjeżdżają na miejsce wyjazdu kolonii). W sytuacji, gdy przedstawiona przez kierowcę dokumentacja, w tym aktualny protokół z badań technicznych, jest kompletna i aktualna, możemy ruszać w drogę. Wzywanie dodatkowej kontroli jest wówczas nieuzasadnione. Warto wspomnieć jednak, że rodzice, a także kierownik kolonii czy opiekunowie w razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących trzeźwości kierowcy, powinni zadzwonić na policję, która zweryfikuje podejrzenia.
Więcej na temat zdrowia dziecka przeczytasz w innym naszym poradniku.
Obowiązki kadry podczas podróży
Opieka nad dziećmi jest sprawowana zarówno w czasie oczekiwania na podróż, jak i w czasie przewozu. Przed podróżą i w trakcie jej trwania opiekunowie:
- przestrzegają zasad: Opiekun wsiada ostatni i wysiada pierwszy;
- sprawdzają stan liczebny w czasie oczekiwania oraz wewnątrz pojazdu;
- zwracają uwagę na właściwe zachowanie się podczas przejazdu;
- zapewniają bezpieczne wsiadanie i wysiadanie;
- ustalają sposób porozumiewania się z kierowcą w czasie jazdy;
- przestrzegają zaleceń wysiadania dzieci i młodzieży tylko na parkingach, a po każdym postoju ponownie liczą uczestników wycieczki;
- pilnują bezpieczeństwa podopiecznych np. w czasie wycieczek, przejścia do miejsca zbiórki, zwiedzanego obiektu. W razie potrzeby, w zależności od usytuowania przystanku czy miejsca zaparkowania, przeprowadzają dzieci na drugą stronę jezdni;
- organizują bezpieczne wysiadanie w razie konieczności, a w przypadku zatrzymania się na trasie na skutek zaistniałych okoliczności, zmuszających podróżnych do opuszczenia pojazdu, zabezpieczają wyjścia na prawe pobocze, zgodnie z obowiązującym kierunkiem jazdy, wyprowadzając młodzież w bezpieczne miejsce;
- nie dopuszczają do przewozu dzieci i młodzieży w sytuacji zagrażającej bezpieczeństwu ich zdrowia i życia;
- kadra siada z tyłu, w środku i z przodu – taki sposób rozlokowania pozwala na optymalne zapewnienie nadzoru i bezpieczeństwa.