Wysyłając dziecko na kolonie, warto zwrócić uwagę na dobrze skompletowany i spakowany bagaż. Istotną sprawą jest, aby bagaż był dostosowany do możliwości dziecka, gdyż niekiedy może nie być w pobliżu osoby, która mogłaby mu pomóc w niesieniu. Najodpowiedniejszym bagażem byłby jeden większy plecak, walizka lub torba. Nie zapomnijmy też o niewielkim plecaku podręcznym, w którym mogą się znaleźć: zeszyt, notes z adresami, długopis, książka, gra np. karty, portfel lub saszetka na pieniądze. Bagaż dobrze przemyślany – jak go zaplanować?
Bagaż dobrze przemyślany – jak go zaplanować?
Jeśli jest to wyjazd o charakterze sportowym, wymagany sprzęt (np. narty, snowboard) należy dobrać do warunków fizycznych i umiejętności dziecka. Pamiętajmy również o ograniczeniu pakowania sprzętu elektronicznego. Używanie tabletów, telefonów czy innych gadżetów podczas wypoczynku może spowodować, iż dziecko nie będzie mogło w pełni wykorzystać czasu kolonijnego oraz ograniczy jego kontakty z rówieśnikami. Jak przygotować pociechę na wyjazd? O tym pisaliśmy w innym artykule.
Jakiej wielkości powinien być bagaż?
Dziecko powinno mieć bagaż taki, aby mogło się samodzielnie z nim poruszać.
Listę potrzebnych ubrań i środków higienicznych, gotową do wydrukowania, znajdziemy TUTAJ.
Jakie rzeczy na pewno NIE POWINNY się znaleźć w bagażu dziecka:
- lekarstwa (przekazujemy wychowawcom na zbiórce przed wyjazdem),
- ostre przedmioty (scyzoryk, nóż, nożyczki itp.),
- zapałki, zapalniczka,
- suszarka, prostownica.
To WARTO MIEĆ podczas wyjazdu:
- legitymację szkolną,
- kartkę z adresem wypoczynku,
- telefony kontaktowe do rodziców,
- w przypadku wyjazdu zagranicznego, w zależności od kraju docelowego, dokument uprawniający do przekroczenia granicy (dowód osobisty lub paszport).
Dobrze zatroszczyć się o to, aby pociechy miały łatwość w pakowaniu się do drogi powrotnej. Dlatego powinno się je wyposażyć w małą „ściągę”- listę rzeczy, które powinny znaleźć się w bagażu.
Rodzicu, pamiętaj! Bagaż nie powinien być większy od dziecka – pakujmy tylko najpotrzebniejsze rzeczy.
Źródło: https://men.gov.pl